Przewodnik po Włoszech – Historia i mapy

Jeśli planujesz podróż do Włoch, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego, co możesz o historii i geografii Włoch. Powinieneś również dowiedzieć się więcej o systemie politycznym, słynnych dziełach sztuki i parkach narodowych. Oto szybki elementarz, który pomoże Ci dowiedzieć się więcej. Kraj ma ponad połowę światowych skarbów sztuki. Z ponad 100 000 zabytków i 54 miejscami światowego dziedzictwa UNESCO, Włochy są cudem architektury.

Geografia człowieka

Studiowanie historii i technik tworzenia map w oparciu o geografię człowieka podkreśla napięcie między globalizacją a lokalną różnorodnością. Związek geografii i historii jest czymś więcej niż prostym zapożyczeniem i stopniowym przybliżaniem. Geografia człowieka i historia mogą być rozumiane jako odrębne dyscypliny, które współpracują ze sobą, aby zrozumieć środowisko fizyczne. Te dwie dyscypliny często się przecinają, ale nie są identyczne. Badanie geografii człowieka, z drugiej strony, podkreśla wzajemne powiązania między przestrzenią i czasem.

Oprócz bliskiego związku z historią, przestrzeń jest fundamentalna dla geografii człowieka. W przeszłości historycy często badali przestrzeń jako element historii, podczas gdy teraźniejszość bardziej zajmuje się miejscem. Zwrot lingwistyczny i postmodernizm przesunęły tę relację i umożliwiły nowe drogi dla badań nad historią przestrzenną. Niniejszy artykuł skupi się na geografiach historycznych we Włoszech przed zwrotem lingwistycznym. W ten sposób przestrzenna przeszłość i teraźniejszość Włoch zajmuje wyjątkowe miejsce w studiach historycznych.

Pomimo niwelujących efektów mass mediów i standaryzowanej edukacji, włoskie miasta wciąż zachowują znaczną różnorodność. Mają tendencję do postrzegania siebie jako należących do swoich miast, dzielnic i miasteczek. Co więcej, starsi Włosi mają tendencję do wierzenia, że ich tożsamość jest definiowana przez miejsce zamieszkania. W okresie renesansu liczba ludności Florencji była o około pięć procent niższa niż Rzymu. W ostatnich latach Włochy stały się ośrodkiem aktywności gospodarczej. Jednak to również stworzyło zglobalizowane środowisko.

System polityczny

Włoski system polityczny ma historię korupcji, a zorganizowana przestępczość od dawna przenika do instytucji kraju. Ostatnia reforma wyborcza, która stworzyła bardziej reprezentatywny system, była odpowiedzią na powszechne niezadowolenie społeczeństwa z polityki. W latach 80. i 70. korupcja była niewiele gorsza, ale w odpowiedzi na niepopularność poprzedniego systemu pojawiła się nowa fala partii politycznych. Nowy system jest jednak daleki od doskonałości.

Włoski system opiera się na zasadzie podziału władzy, z trzema gałęziami rządu: prezydentem Republiki (przewodniczącym Rady) i rządem. Prezydent Republiki – głowa państwa – jest punktem styczności między trzema gałęziami. Powołuje władzę wykonawczą i sądownictwo, a w czasie wojny jest naczelnym dowódcą. Wybierany jest co siedem lat przez wspólną sesję parlamentu.

Włoski parlament składa się z dwóch izb: niższej i wyższej. Izba niższa wybierana jest przez obywateli, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, natomiast izba wyższa przez senatorów. Na mocy nowej ordynacji wyborczej uchwalonej w 1993 roku system proporcjonalny został zastąpiony mieszanym systemem wyborczym, w którym 3/4 miejsc w izbie obsadzane jest na zasadzie majorytarnej. Pozostałe miejsca są obsadzane proporcjonalnie do głosów oddanych na krajowe listy partyjne.

Słynne dzieła sztuki

W Muzeum w Sienie znajduje się Maesta – jeden z najsłynniejszych obrazów we Włoszech. Ten masywny ołtarz miał dziesięć stóp wysokości i szesnaście stóp szerokości, pokryty był brokatem i złotem. Prawdopodobnie był używany jako ekran do roodów, ponieważ był jednym z największych dzieł sztuki w mieście. Zostało namalowane przez Piero della Francesca, który był ważnym artystą tamtych czasów i jako jeden z pierwszych zastosował wczesną perspektywę.

Pałac farnese zdobi również wielu artystów, którzy byli zafascynowani geografią i mitologią. Być może najpiękniejszą salą w pałacu jest Sala Globusów, zwana też Mapami Geograficznymi. Ściany tej sali pokryte są freskami świata, a właściwie planisfery. Mapa ta jest bardzo dokładna, gdyż przedstawia Sycylię z Rzymu. Ale to, co sprawia, że sala jest tak popularna, to nie sama mapa, ale zdolność artysty do wydobycia piękna świata.

W całych Włoszech można zobaczyć wiele słynnych dzieł sztuki. Do najbardziej popularnych i znanych dzieł należy Dawid Michała Anioła, który stoi na wysokości siedemnastu stóp. Odwiedzający Florencję powinni również złożyć wizytę w Galerii Accademia, która jest najsłynniejszym muzeum Florencji. Muzeum posiada również obrazy innych znaczących artystów, takich jak Donatello i Andrea del Verrochio.

Parki narodowe

Włochy były podzielone od V wieku do końca XIX wieku, a następnie ponownie od 1815 do 1870 roku podczas ruchu zjednoczeniowego. Poznanie historii Włoch jest ważne dla zrozumienia obecnych debat dotyczących narodowości. Mapa pomoże Ci zidentyfikować region, w którym żył Twój przodek oraz historię głównych miast i regionów Włoch. Mapa zawiera również przydatne informacje o języku włoskim i historii. Jest to przydatne dla włoskiej genealogii, ponieważ możesz badać swoich przodków, znając ich region.

Innym dobrym źródłem dla map Włoch i historii jest portal włoski. Ta strona zawiera historyczne mapy kraju, a także linki do innych zasobów. Mapa Włoch obejmuje wszystkie główne miasta i miejscowości, a także cały kraj. Mapa Włoch obejmuje miasta i miasteczka w szczegółach, a także posiada szczegółowe informacje o wielu drogach w kraju. Możesz znaleźć przydatne informacje o Włoszech w Historic Cities Center, wspólnym projekcie Uniwersytetu Harvarda i Tufts University.

We Włoszech jest wiele atrakcji turystycznych, a mapy Włoch mogą pokazać, gdzie można je zobaczyć. Ten kraj jest domem dla ponad połowy skarbów sztuki na świecie. Włochy są znane ze swoich osiągnięć architektonicznych, a ponad 100 000 zabytków znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto, posiada dużą liczbę dzieł sztuki wizualnej. Włochy historia i mapy mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć historię i kulturę kraju przed podróżą tam.

Słynne miasta

Znany jako Wieczne Miasto, Rzym jest miastem o znaczeniu historycznym. Znajduje się nad rzeką Tyber na środkowym półwyspie włoskim i niegdyś był stolicą starożytnego imperium. Na przestrzeni dziejów stał się ważnym ośrodkiem religijnym i politycznym oraz był świadkiem wielkich dzieł artystycznych. Jako miasto o bogatej historii, Rzym zasługuje na wpisanie na listę każdego podróżnika. Oto niektóre z najbardziej ikonicznych miejsc z przeszłości Włoch.

Państwo-miasto Neapol królowało w południowych Włoszech w okresie renesansu. Po tym jak Alfons I zajął Neapol w 1443 roku, wspierał artystów, pisarzy, filozofów i muzyków. W rzeczywistości to właśnie w Neapolu wynaleziono mandolinę! W 1504 roku Włosi ostatecznie podbili Neapol i stworzyli Watykan. Słynni włoscy malarze to Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Fra Angelico, Tintoretto i Caravaggio.

W uzupełnieniu do swoich artystycznych i architektonicznych skarbów, wiele włoskich miast słynie z wyjątkowości i piękna. Od średniowiecznych zamków do ikonicznych zabytków, włoskie miasta przeszły wiele wzlotów i upadków, gdy walczyły o swoją niezależność. Jednymi z najbardziej znanych miast były Florencja, Wenecja i Mediolan w XIV wieku. I, oczywiście, piękne krajobrazy i tętniące życie nocne włoskich miast to tylko niektóre z atrakcji.

Geograficzne cechy

Zróżnicowane cechy geograficzne kraju obejmują góry, jeziora i tereny podmokłe. Morze Śródziemne graniczy z zachodnią i wschodnią częścią kraju, a Morze Adriatyckie i Jońskie spotykają się na północy. Kilka rzek i jezior osusza kraj. Wybrzeże Włoch jest usiane malowniczymi zatokami i niskimi obszarami bagiennymi. Mapa Włoch powie Ci dokładną lokalizację każdego miasta, wsi i wyspy.

Alpy Środkowe biegną przez środek kraju, podczas gdy południowo-zachodnia część Apeninów jest węższa. Apeniny są często uważane za „kręgosłup” Włoch, ponieważ rozciągają się przez prawie dwie trzecie kraju. Mont Blanc i Monte Rosa, najwyższe szczyty górskie we Włoszech, wznoszą się na ponad cztery tysiące metrów nad poziomem morza. Na północnym wschodzie, Góry Dolomity przyciągają miłośników przyrody latem i zimą.

We Włoszech jest 20 regionów, w tym kilka w dużej mierze wiejskich. Niektóre regiony są znacznie bardziej wiejskie niż inne, a ich topografia i położenie ukształtowały ich geografię polityczną. Wiele osób, które odwiedzają Włochy, komentuje różnice w lokalnym dialekcie i kuchni między miastami. Te subtelne różnice sprawiają, że Włochy wydają się mniej podobne do jednego wielkiego narodu niż są. I choć mogą wyglądać podobnie, ich cechy charakterystyczne mogą sprawić, że wydają się zupełnie inne.