Jak inwestować w akcje?

Jeśli chcesz wiedzieć jak inwestować w akcje, to trafiłeś we właściwe miejsce. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kupować akcje na sprzedaż, ocenić przyszły potencjał wzrostu spółki i wybrać firmę maklerską. Po przejściu przez te kroki, jesteś gotowy, aby zacząć zarabiać na swoich nowych inwestycjach. Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć naukę inwestowania w akcje! Możesz być nawet zaskoczony tym, ile możesz zaoszczędzić inwestując w akcje!

Kupowanie akcji na wyprzedaży

Jeśli jesteś nowy w inwestowaniu na giełdzie, jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie jest zakup jednej akcji spółki. To da Ci próbkę tego, jak wygląda rynek. Istnieje wiele brokerów online, które oferują ułamkowe akcje, co pozwala na zakup ułamka akcji i inwestować w akcje bez łamania banku. Kilka brokerów online, w tym Charles Schwab, Robinhood i SoFi Active Investing, oferuje tę usługę. Możesz łatwo przeliczyć wartość 500 dolarów na liczbę akcji, które chcesz kupić.

Przeciętny rynek akcji zwraca około 10 procent rocznie. Podczas gdy zwroty mogą wydawać się imponujące, mogą się one znacznie różnić z roku na rok. Niektóre lata, akcje mogą spaść 20 procent, podczas gdy inne mogą wzrosnąć podobne kwoty. W związku z tym eksperci zalecają inwestowanie długoterminowe. Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że nie stracisz pieniędzy, w tym nauczyć się czasu na rynku oraz kupować i sprzedawać w odpowiednim czasie.

Ocena stabilności firmy

Jest kilka czynników do rozważenia przy ocenie stabilności firmy. Jednym z nich jest to, jak dużej zmienności doświadcza cena akcji. Jest to naturalne w czasach trudności gospodarczych i wstrząsów rynkowych. Jednak inwestorzy powinni również szukać ogólnej stabilności w sytuacji ekonomicznej spółki. Duża zmienność jest zazwyczaj czerwoną flagą. Firmy, które płacą wysokie dywidendy, nie reinwestują swoich pieniędzy, a to może sygnalizować niestabilność w przyszłości.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ocenie stabilności firmy, jest wskaźnik z-score. Z-scores są oparte na danych księgowych i są tylko tak dobre, jak ramy księgowe, które je generują. Ponieważ wygładzają one raportowane dane, wyższy wynik jest zazwyczaj lepszy. Ponadto, wskaźniki z-score patrzą na każdą instytucję finansową osobno, co może przeoczyć ryzyko, że niewykonanie zobowiązania przez jedną instytucję może mieć wpływ na inne instytucje. Ta metryka nie jest również tak użyteczna dla instytucji bez zaawansowanych danych rynkowych, takich jak banki i firmy ubezpieczeniowe.

Ocena potencjału przyszłego wzrostu

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, jednym z ważnych czynników jest ocena potencjału przyszłego wzrostu firmy. Podczas gdy wysoki wskaźnik P/E może wydawać się tani, nie jest to koniecznie. Wskaźnik P/B mierzy potencjał wzrostu spółki i jest uważany za fundamentalną miarę zarówno przez inwestorów wzrostowych, jak i wartościowych. Porównując akcje do ich odpowiedników, wskaźnik P/B jest użytecznym narzędziem do identyfikacji akcji o silnym potencjale wzrostu.

Przy rozważaniu akcji wzrostowych, inwestorzy powinni brać pod uwagę potencjał spółek do podwojenia wartości w ciągu pięciu lat. Spółki, które mogą osiągnąć 10% stopę wzrostu, podwoiłyby swoją cenę w ciągu siedmiu lat. Jednak akcje wzrostowe nie są ograniczone do młodych spółek w rozwijających się branżach. Mogą być notowane w każdym sektorze rynku i na każdej giełdzie, ale mają tendencję do najszybszego wzrostu. Akcje wzrostowe są zazwyczaj bardziej wrażliwe na ruchy rynkowe. W niektórych okresach akcje wzrostowe mogą osiągać gorsze wyniki niż ich odpowiedniki wartościowe.

Wybór biura maklerskiego

Kiedy chcesz inwestować w akcje, wybór biura maklerskiego jest jednym z pierwszych kroków. Otworzysz rachunek w biurze maklerskim, który jest również znany jako rachunek papierów wartościowych. Po otwarciu rachunku, można inwestować swoje pieniądze w różne papiery wartościowe. Proces wyboru biura maklerskiego jest łatwy, ale nie jest pozbawiony czynników stresogennych. Aby proces ten był jak najmniej stresujący, warto porównać różne oferty i wybrać tę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy maklerskiej, z którą chcesz współpracować, powinieneś przeprowadzić badania. Po pierwsze, dowiedz się, czy firma jest zarejestrowana w SEC. Jeśli nie, sprawdź, czy jest członkiem organizacji samoregulującej, takiej jak SIPC, która ubezpiecza Twoje inwestycje w przypadku, gdy firma maklerska zawiedzie. Następnie, sprawdź jego sekcję pomocy. Czy ma wsparcie techniczne?

Kupowanie akcji

Jeśli rozważasz naukę kupowania akcji, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Podczas gdy większość firm oferuje akcje na giełdzie, istnieją również prywatne oferty akcji. Niezależnie od tego, czy planujesz kupować lub sprzedawać akcje za pośrednictwem internetowego konta maklerskiego, czy ręcznie, musisz najpierw wybrać rodzaj zamówienia, które chcesz wykonać. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na zakup akcji, powinieneś wybrać „zlecenie rynkowe”, które stanowi natychmiastowy zakup lub sprzedaż akcji.

Przed rozpoczęciem inwestowania, rozważ powody inwestowania i swoją tolerancję na ryzyko. Na rynek akcji wpływa kilka czynników, takich jak podaż i popyt, wyniki spółek i wydarzenia na świecie. Możesz rozważyć inwestowanie w spółki, które już znasz lub w spółkę, której jesteś ciekaw. Niezależnie od motywacji, pamiętaj, że inwestowanie w akcje to świetny sposób na dywersyfikację portfela i osiągnięcie celów finansowych. Powinieneś również rozważyć swoje osobiste cele i badania przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kupowanie akcji po cenie, która daje Ci dobry margines bezpieczeństwa

Dobry margines bezpieczeństwa jest ważny przy inwestowaniu w akcje. Jeśli spółka jest warta 5 dolarów, a Ty kupujesz ją z 50% dyskontem, to efektywnie kupujesz ją za 50% mniej niż wynosi jej wartość. Gdyby wzrosła do 10 dolarów, byłaby warta 100 dolarów i tak dalej. W tym scenariuszu dobry margines bezpieczeństwa wynosiłby dziesięć procent różnicy między obecną ceną a jej wartością godziwą.

Przy inwestowaniu w akcje, dobry margines bezpieczeństwa jest ważny, ponieważ chcesz się zabezpieczyć przed nieoczekiwanymi zmianami w firmie lub uczestnikiem większym niż ten, którego trzymasz. Margines bezpieczeństwa nie oznacza kupowania akcji po najniższej możliwej cenie – jest on ważniejszy dla inwestorów, którzy wykonują swoją pracę domową. Dlatego tak ważne jest kupowanie co najmniej piętnaście do trzydziestu procent poniżej ich wartości wewnętrznej.

Podatki od zysków kapitałowych

Jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie podatków od zysków kapitałowych przy inwestowaniu w akcje jest trzymanie się akcji przez długi czas. W miarę wzrostu wartości akcji, kwota podatku od zysków kapitałowych prawdopodobnie również wzrośnie. Istnieje jednak wiele powodów, aby sprzedać akcje wcześniej niż planujesz. Oto niektóre z tych powodów. Czytaj dalej, aby uzyskać kilka wskazówek, aby zminimalizować podatek od zysków kapitałowych.

Podatek od zysków kapitałowych to stawka, przy której musisz zapłacić podatek od zysku, który realizujesz ze sprzedaży aktywów niebędących zapasami. Ogólnie rzecz biorąc, jest to płaska stawka trzydziestu procent, ale istnieją pewne wyjątki. Na przykład, grunty rolne, główne miejsce zamieszkania i transfery między małżonkami są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Ponadto, ulga indeksacyjna jest dostępna dla zysków z aktywów zakupionych przed 2003 rokiem. Innym istotnym wyjątkiem jest to, że wydatki związane z zakupem i sprzedażą podlegają odliczeniu.

Stawka podatku od zysków kapitałowych różni się w zależności od poziomu dochodów. Dla osób mało zarabiających, długoterminowe zyski kapitałowe mogą być wolne od podatku. Dla osób o wysokich dochodach, stawka podatku od długoterminowych zysków kapitałowych wynosi dwadzieścia procent, czyli połowę najwyższej normalnej stawki podatku dochodowego. Natomiast krótkoterminowe zyski kapitałowe są opodatkowane według zwykłej stawki podatku dochodowego. W związku z tym, lepiej jest podzielić zyski kapitałowe na dwa lata, zamiast łączyć je wszystkie razem.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne i ETF

ETF-y i fundusze inwestycyjne to dwa rodzaje pojazdów inwestycyjnych, które łączą pieniądze inwestorów w kolekcje papierów wartościowych. Oba mają swoje odrębne korzyści. Fundusze wzajemne są zazwyczaj tańsze niż ETF-y w przypadku funduszy indeksów giełdowych i mogą być utrzymywane na koncie korzystającym z ulg podatkowych bez wywoływania konsekwencji podatkowych. Fundusze ETF są mniej zmienne niż akcje, ale nie są tak wygodne w handlu. I podczas gdy ETF-y mogą być lepiej dostosowane do inwestorów z niewielką lub żadną wiedzą na temat podstaw inwestowania, fundusze inwestycyjne mogą zaoferować wyższy poziom dywersyfikacji.

Choć fundusze inwestycyjne od dawna były złotym standardem inwestowania, ETF-y obecnie rzucają im wyzwanie. Pojawienie się ETF-ów skłoniło niektórych sceptyków do przewidywania upadku tradycyjnego funduszu inwestycyjnego. Jednakże, podczas gdy ETF-y pozwalają inwestorom kupować ułamkowe części akcji i budować własny „fundusz indeksowy” (poprzez zakup wielu akcji w ramach indeksu), nie uwzględniają one innych skomplikowanych aspektów inwestowania. Aktywne zarządzanie często wiąże się z wyższymi opłatami i implikacjami podatkowymi, a ponadto nie ma gwarancji osiągnięcia lepszych wyników niż indeks.